Aktualizacja Programu Ochrony Powietrza zakłada szereg działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w województwie, skierowanych zarówno do samorządów, przedsiębiorców, jak i mieszkańców. Wśród nich wymienić można:
Uchwała antysmogowa, której dokładna nazwa to „uchwała w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”, ma na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń pochodzących przede wszystkim z sektora mieszkaniowego. Zgodnie z jej założeniami:
Uchwała antysmogowa zakłada również zakaz stosowania od 1 lipca 2017 r. paliw węglowych najgorszej jakości, czyli mułów i flotów (węgiel o uziarnieniu poniżej 3 mm, bądź taki, w którym udział tej drobnej frakcji przekracza 15%). Są to odpady węglowe, ich spalanie powoduje emisję olbrzymiej ilości zanieczyszczeń, jednocześnie dają one mało ciepła. Spalać nie będzie można również drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20% (drewno musi być suszone co najmniej przez 2 sezony).
W chwili obecnej muły i floty są najtańszymi paliwami, jednakże stosowanie ich to tylko pozorna oszczędność. Wdychając zanieczyszczenia które powstają przy ich spalaniu, narażamy się na występowanie poważnych chorób. Szacuje się, że co roku 800 tys. ton mułów trafia do sprzedaży w Małopolsce i na Śląsku. Pieniądze zaoszczędzone na opale, musimy wydawać na leki dla nas i dla naszych dzieci.
W Małopolsce jest zainstalowane nawet 540 tys. kotłów na paliwa stałe – w tym większość to kotły o zasypie ręcznym, posiadające więcej niż 5 lat. Co roku przybywa około 12 tys. nowych pozaklasowych kotłów! Wymiana pieca na ekologiczny jest znacznym wydatkiem, jednak ten koszt zwróci się w postaci naszego zdrowia, a także zwyczajnej wygody i zwiększonej ilości czasu. Nowoczesne piece, nie tylko gazowe, ale też na ekogroszek czy biomasę, wymagają bardzo niewielu czynności obsługowych – skończy się ciągłe dorzucanie opału, rozpalanie, czyszczenie, przesiadywanie w kotłowni. Ten czas można przecież wykorzystać lepiej! Ponadto, ekologiczne kotły charakteryzuje wysoka wydajność spalania. Z mniejszej ilości opału można uzyskać taką samą ilość ciepła, jak ze znacząco większej ilości opału spalonego w starym piecu.
Zgodnie z założeniami, wprowadzanie uchwały antysmogowej powinno ograniczyć o ponad 90% emisję niebezpiecznych pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, co da szybką poprawę jakości powietrza w Małopolsce. Efektem tego ma być między innymi zmniejszenie kosztów zdrowotnych o 2,9 mld złotych rocznie.
Mogłoby się wydawać, że wymiana pieca w jednym budynku niewiele zmieni – jednak jest to nieprawda! Każdy z nas ma wpływ na otaczające nas powietrze, jeśli takich pojedynczych pieców wymieni się kilka, za chwilę zmieni się to na kilkadziesiąt, a później na kilkaset. Dzięki temu będziemy mogli oddychać czystym, świeżym powietrzem.