Mieszkaniec zainteresowany programem „Czyste Powietrze” może skontaktować się
z pracownikiem urzędu i umówić na spotkanie celem przygotowania odpowiedniego wniosku. Następnie urząd przekazuje wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (WFOŚiGW), gdzie następuje jego ocena i decyzja o udzieleniu dotacji.
Punkt jest czynny:
a w miarę możliwości także w pozostałych godzinach otwarcia urzędu.
Punkt jest obsługiwany przez Wydział Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Oświęcim, ul. Zamkowa 12, I piętro, pok. 22.
Funkcjonowanie Punktu jest rezultatem zawartego przez Gminę Oświęcim porozumienia z WFOŚiGW.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 33 844 95 76.
Pośrednictwo UG jest uprawnieniem, nie jest jednak obowiązkowe w procesie ubiegania się o dotację czy, później, jej rozliczenia. Możliwe jest samodzielne złożenie wniosków przy wykorzystaniu profilu zaufanego czy nawet bez niego, za pośrednictwem odpowiedniego systemu informatycznego, ostatecznie przekazując wydrukowany i opatrzony własnoręcznym podpisem wniosek do WFOŚiGW. W przypadku chęci skorzystania z kredytu, który oferowany jest w programie – koniecznie zaś jest pośrednictwo banku, który podpisał stosowną umowę o współpracy dotyczącą realizacji programu „Czyste Powietrze”.
Warunki programu, szczegółowe informacje i opis możliwości złożenia wniosków dostępne są na stronach: https://czystepowietrze.gov.pl/ lub https://www.wfos.krakow.pl/.
Dostępna jest także ogólnopolska infolinia programu pod numerem 22 340 40 80 oraz infolinia WFOŚiGW pod numerem 12 422 94 90 wew. 1/ czynna w godzinach 8.00 – 15.00.
WFOŚiGW umożliwia także skorzystanie z doradztwa energetycznego dla osób, które potrzebują odpowiedniego wsparcia technicznego dotyczącego realizowanych przedsięwzięć dotyczących wymiany kotłów, przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych,
a w efekcie do poprawy jakości powietrza na terenie gminy.
Jeśli właściciel wybiera złożenie wniosku o dofinansowanie poprzez UG, należy rozpocząć od założenia konta na portalu beneficjenta WFOŚiGW. Konieczne jest w tym celu wykorzystanie podstawowych danych osobowych oraz adres e-mail (własny lub udostępniony przez kogoś bliskiego na potrzeby obsługi wniosku). Portal dostępny jest na stronie: https://portal.wfos.krakow.pl/ .
Właściciel, który nie ma możliwości założenia konta na portalu, może skorzystać z odpowiedniej pomocy w urzędzie.
Informacje niezbędne do przygotowania celem przygotowania wniosku o dofinansowanie:
W przypadku budynku będącego współwłasnością wniosek o dofinansowanie musi zostać podpisany przez wszystkich współwłaścicieli. Kiedy składający wniosek pozostaje w związku małżeńskim i zarazem wspólności majątkowej wniosek podpisuje także jego małżonek. Złożone podpisy potwierdzają zgodę na realizację inwestycji z dofinansowaniem programu.
Obecna wersja programu pozwala na jednokrotne złożenie wniosku na inwestycję zrealizowaną do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku oraz planowaną do realizacji (zasadniczo) w terminie do 30 miesięcy od jego złożenia. Ważne jest więc, aby przeanalizować całościowo zakres przedsięwzięcia, by ująć w nim wszystkie planowane w tym czasookresie działania w budynku w zakresie, na jaki można uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.
W przypadku chęci przygotowania z pracownikiem urzędu wniosku rozliczającego przyznane wcześniej dofinansowanie konieczne jest przygotowanie dokumentów poświadczających realizację inwestycji, adekwatnie do zadań objętych umową o dofinansowanie. Są to dokumenty techniczne i finansowe dotyczące zakupionych, zastosowanych, zamontowanych urządzeń i materiałów oraz protokoły potwierdzające realizację zadań systemem zleconym. Jeśli dotacja obejmuje wymianę źródła ciepła postawą rozliczenia jest okazanie dokumentu potwierdzającego złomowanie wyłączonego z eksploatacji kotła grzewczego. Szczegółowe omówienie dokumentacji i danych koniecznych do rozliczenia dokonywane jest na etapie umawiania spotkania z beneficjentem programu.